Noworodek

Noworodek

„Niedoczynność tarczycy u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Niedoczynność tarczycy u dzieci wynika z niedoboru hormonów tarczycy – wrodzonego lub nabytego. Przedłużającą się żółtaczka u noworodków może być objawem wrodzonej niedoczynności tarczycy, wymagającej natychmiastowego leczenia. W rozpoznaniu ważną rolę odgrywa badanie TSH – niski poziom sugeruje problemy z tarczycą. Jak leczyć to schorzenie i jaką dietę stosować u małego pacjenta, by złagodzić dolegliwości?

Chora tarczyca u dziecka – niedobór hormonów tarczycy 

Tarczyca to gruczoł znajdujący się w środkowej części szyi. Wydziela do krwi hormony, warunkujące prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu człowieka już w łonie matki i później przez całe życie. Hormony tarczycy są jednym z kluczowych czynników prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego, regulują metabolizm, produkcję ciepła, siłę mięśniową.
Czynność tarczycy regulowana jest przez struktury w mózgu – podwzgórze i przysadkę mózgową. Przysadka wytwarza hormon TSH (hormon tyreotropowy), pobudzający tarczycę do produkcji jej hormonów – T3 i T4. Niezbędny do syntezy hormonów tarczycy jest jod. Zaburzenia funkcji gruczołu to nadczynność tarczycy – nadmiar hormonów tarczycowych oraz niedoczynność tarczycy, czyli ich niedobór, który może być groźny w skutkach zwłaszcza u najmłodszych.
Niedoczynność tarczycy u niemowlaka grozi nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego. Z tego powodu w Polsce każdy noworodek bez wyjątku po urodzeniu jest badany w kierunku niedoczynności tarczycy, której ewentualne wykrycie jest wskazaniem do rozpoczęcia natychmiastowego leczenia, najlepiej jeszcze w pierwszym tygodniu życia.

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci?

Istnieją różne typy niedoczynności tarczycy (hipotyreozy): wrodzona niedoczynność tarczycy, nabyta (pojawiająca się w trakcie życia), dziedziczna (genetyczna), sporadyczna (stwierdzona u dziecka, gdy w rodzinie nie ma chorób tarczycy), przejściowa, trwała.
Niedoczynność tarczycy może być spowodowana jej nieprawidłową funkcją lub za małą produkcją TSH w przysadce mózgowej, czyli niewystarczającym pobudzeniem tarczycy „od góry”. Stan ten nazywamy wtórną niedoczynnością tarczycy.
Przyczyny nabytej niedoczynności tarczycy u dzieci starszych to choroba Hashimoto (choroba autoimmunologiczna), po leczeniu nadczynności tarczycy – operacyjnie lub radiojodem, po leczeniu guza mózgu (radioterapii lub operacji) – guzy mózgu to drugie co do częstości (po białaczkach) choroby nowotworowe u dzieci, po leczeniu amiodaronem – lekiem stosowanym w arytmii serca.
Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna (zwana też przewlekłym limfocytarnym zapaleniem tarczycy) i dotyczy głównie dzieci starszych, kilku- i kilkunastoletnich. Polega na tym, że nasz układ odpornościowy produkuje przeciwciała, które uszkadzają tarczycę. Jak każda choroba autoimmunologiczna, przewlekłe zapalenie tarczycy u dziecka wiąże się z wyższym ryzykiem występowania innych chorób z tej grupy – cukrzycy typu 1, bielactwa, łysienia plackowatego, łuszczycy i innych.

Wrodzona niedoczynność tarczycy u dzieci 

Przyczyny wrodzonej niedoczynności tarczycy to zaburzenia rozwoju tarczycy w życiu płodowym, zaburzenia produkcji hormonów tarczycy czy znaczny niedobór jodu.
Niskie TSH u dziecka (niedoczynność przysadki mózgowej), choroby tarczycy i ich leczenie u matki w czasie ciąży, wady anatomiczne okolicy podwzgórza i przysadki – rozszczep podniebienia, niedorozwój ciała modzelowatego mózgu, hiperteloryzm, czyli nadmiernie szerokie rozstawienie oczu również mogą skutkować chorą tarczycą. 
Wcześniactwo, niedotlenienie w czasie porodu, ciężkie infekcje noworodków, niedobór jodu u matki w czasie ciąży powodują przemijającą niedoczynność tarczycy u niemowlaka.
Wrodzona hipotyreoza u dziecka częściej niż statystycznie występuje u dzieci z zespołem Downa – aż w 3 proc. przypadków.

Więcej