Wcześniak

Wcześniak

„ Co to jest wiek chronologiczny wcześniaka?

 
Wiek chronologiczny, inaczej nazywany metrykalnym lub prawnym, to wiek liczony od momentu narodzin. Także w przypadku wcześniaka. Należy ten termin odróżnić od często używanego w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych tzw. “wieku korygowanego”, który oblicza się odejmując od wieku chronologicznego liczbę tygodni, która pozostała do porodu w momencie narodzin. W czasie pierwszych miesięcy życia wcześniaka zwykle częściej posługujemy się wiekiem korygowanym. Zwłaszcza w gabinecie lekarskim. Są jednak wyjątki np. przy wyznaczaniu terminów szczepień brany jest pod uwagę wiek chronologiczny dziecka.
 
 

Co to jest metoda NDT-Bobath?

Metoda NDT-Bobath to jeden ze sposobów rehabilitacji wcześniaków. Polega ona na usprawnianiu ciała dziecka poprzez zmniejszanie napięcia mięśni, hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz wyzwalanie odruchów prawidłowych. Metoda NDT-Bobath jest kompleksową metodą ćwiczenia ciała wcześniaka – polega nie tylko na ćwiczeniu wybranych fragmentów, ale całego ciała dziecka. Metoda NDT-Bobath powstała jako sposób rehabilitacji dla dzieci z dysfunkcją Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN).
 

Jak karmić wcześniaka?

Odruch ssania wykształca się u dzieci po 32. tygodniu ciąży. Do tego czasu wcześniaki karmione są pozajelitowo – za pomocą kroplówki (przed 28. tygodniem) lub za pomocą sondy (po 28. tygodniu). Kiedy u dziecka ukształtuje się odruch ssania, jest karmione ze strzykawki (jednocześnie do ssania podaje mu się palec). W końcu, kiedy wcześniak jest już gotowy (jego układ pokarmowy jest w pełni rozwinięty), może zostać karmiony piersią lub butelką. W karmieniu piersią pomaga wcześniejsze stosowanie metody kangura. Pamiętaj, że jeśli chcesz karmić dziecko piersią, musisz po porodzie regularnie odciągać pokarm za pomocą laktatora – ze względu na przedwczesny poród i stres towarzyszący przebywaniu dziecka w inkubatorze, może się to okazać bardzo trudne. Niemniej jednak mleko powinno być odciągane około 10 razy na dobę. Na początku karmieniom będzie towarzyszyło ważenie przed i po – żeby sprawdzić, czy dziecko potrafi przyjmować pokarm.

 

Czy wcześniaki są bardziej narażone na SIDS?

 
Tak – wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed końcem 37. tygodnia ciąży (oraz dzieci o masie ciała poniżej 2500 g) znajdują się w grupie bardziej narażonej na SIDS. Dzieje się tak ze względu na nie w pełni rozwinięty układ oddechowy i nerwowy. Bezdech zdarza się wielu noworodkom, jednak jeśli powyżej 20 sekund może doprowadzić do niedotlenienia mózgu, zwolnienia akcji serca i w konsekwencji do śmierci. 
 

Co to jest metoda Vojty?

Metoda Vojty to technika rehabilitacji polegająca na wywoływaniu odruchów poprzez stymulację stref ciała pacjenta, stosowana m.in. u wcześniaków w celu zniwelowania opóźnienia rozwoju psychoruchowego. Polega na stymulowaniu określonych stref na ciele dziecka, co ma doprowadzić do wywołania określonego wzorca ruchowego, zbliżonego do wzorca idealnego. Metoda Vojty może być stosowana od pierwszych dni życia dziecka, jest dla malucha zupełnie bezbolesna.
 

Co to jest metoda kangura?

Metoda kangura to sposób opieki nad dzieckiem, który może być wykorzystywany wobec wcześniaków oddychających samodzielnie, o odpowiedniej masie ciała (przynajmniej 2 kg). Nagiego wcześniaka kładzie się na nagim brzuchu mamy. Bezpośredni kontakt z mamą uspokaja dziecko, ogrzewa malucha, pobudza pracę płuc, wyrównuje akcję serca. Wcześniak może w tym czasie również próbować ssać pierś. Ważne jest, by okryć plecy malucha! Cały proces może być stopniowo wydłużany.
 

Więcej