Przebieg ciąży

Przebieg ciąży

Najgorsze produkty w diecie ciężarnej

Kobiety w ciąży powinny jeść dla dwojga – czyli dwa razy lepiej niż dotychczas. W diecie kobiety nie powinno być żywności, która może zagrozić rozwojowi dziecka w życiu płodowym. Jakie są najgorsze produkty w diecie ciężarnej?

Ryby zanieczyszczone rtęcią

Ryby są wartościowym elementem diety, ale w diecie kobiety ciężarnej powinny zleźć się tylko te pochodzące z naturalnych źródeł, najlepiej nie z hodowli. Ponadto kobiety w ciąży nie powinny jadać ryb zanieczyszczonych rtęcią i innymi metalami ciężkimi. Najbardziej zanieczyszczone ryby to: marlin, tuńczyk, rekin, miecznik, panga, tilapia i ryba maślana. Wśród ryb popularnych w Polsce najwięcej rtęci zawierają:

  • tuńczyk,
  • okoń,
  • węgorz,
  • płoć.

Wpływają one na upośledzenie rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka w okresie życia płodowego. Ciężarne i karmiące piersią powinny jadać tygodniowo nie więcej niż 150 g tuńczyka oraz poniżej 350 g ryb o niskim poziomie rtęci.

Niepasteryzowane mleko i nabiał

Niepasteryzowane mleko oraz przetwory mleczne mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży ze względu na ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Infekcja bakteryjna nazywana listeriozą jest niebezpieczna dla płodu. Może przebiegać bezobjawowo lub przypominać grypę z wysoką gorączką, wymiotami, biegunką, drgawkami i czasową utratą przytomności.
Listeria przechodzi przez barierę krew-łożysko. Zakażone noworodki mają często zapalenie spojówek, błon śluzowych nosa, a czasem objawy zapalenia płuc. Listerioza może doprowadzić do urodzenia dziecka z ciężką postacią choroby wrodzonej, poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Feta, mozzarella, camembert, brie czy bleu mogą być pasteryzowane lub nie, dlatego należy zawsze sprawdzać informację na opakowaniu.

Żywność i napoje z puszki

Wnętrza puszek wyściełane są bisfenolem A (BPA) – substancją o szerokim toksycznym wpływie na zdrowie, która przenika do żywności i wchłania się z przewodu pokarmowego. BPA budową przypomina żeńskie hormony płciowe estrogeny, dlatego ingeruje w funkcjonowanie układu hormonalnego. Oficjalnie nie zaleca się ograniczania źródeł BPA, jednak niektóre badania sugerują, że związek ten oddziałuje negatywnie na rozwój mózgu, gruczołu krokowego oraz zmiany w zachowaniu u płodów, niemowląt i dzieci.
Ponadto ekspozycja na BPA może:

  • wywoływać astmę u niemowląt narażonych na kontakt z BPA w życiu płodowym,
  • powodować zaburzenia rozwojowe i prowadzić do uszkodzenia mózgu u dzieci narażonych na kontakt z BPA w okresie ciąży i w pierwszych latach po urodzeniu,
  • wywoływać poronienia i przedwczesny poród,
  • wpływać na występowanie zespołu policystycznych jajników i endometriozy,
  • zaburzać równowagę hormonów płciowych u kobiet i mężczyzn.

Więcej