„16 tydzień ciąży (14 tydzień od zapłodnienia)
Ciąg dalszy “upiększania” dziecka. Nosek jest dość płaski i lekko zadarty (dzięki takiej budowie, dziecku będzie łatwiej oddychać podczas ssania piersi). Zaczynają rosnąć paznokcie, ale “dotrą” do czubka palców dopiero za jakieś 4 miesiące. Pierwsze “na mecie” będą paznokcie dłoni (ok. 34. tygodnia), a miesiąc późnij paznokcie stóp. Dziecko bardzo często ssie kciuk. Słyszy też dźwięki, a raczej odczuwa je jako wibracje na skórze. Całe jego ciało pokrywa meszek (lanugo), który zniknie, zanim malec się urodzi. Meszek pozostanie jedynie na brwiach i głowie.
MAMA
Możesz być spokojna – właśnie minęło ryzyko poronienia, które po 16. tygodniu już się nie zdarza. Masz też jeszcze inne powody do radości – przykre dolegliwości z początków ciąży zniknęły bez śladu, czujesz się fantastycznie. No i stałaś się wulkanem seksu, twoje libido szaleje, a wasze życie seksualne znów jest takie ekscytujące.
Staraj się otaczać miłymi dźwiękami. Dużo słuchaj klasycznej muzyki, włączaj też relaksacyjne płyty, np. z odgłosami przyrody. Pamiętaj, że nieprzyjemne głosy, podniesiony ton, także twój, wzbudzają w dziecku niepokój.
Szykuj się na jeden z najbardziej wzruszających momentów w czasie ciąży – pierwsze ruchy dziecka! Powinnaś poczuć je między 14. a 26. tygodniem ciąży, ale możliwe, że na początku pomylisz je… ze wzdęciem.
WAŻNE
Silny i długotrwały stres w ciąży może być groźny dla dziecka. Adrenalina może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród. Poza tym kiedy się denerwujesz, dziecko otrzymuje mniej tlenu i substancji odżywczych, a z twojego organizmu przenikają do niego tzw. hormony stresu – kortykosterydy i katecholaminy. Pamiętaj też, że dziecko mamy, która dużo się denerwuje, może po urodzeniu być bardzo płaczliwe.
Dziecko zmieściłoby się w dłoni, ma 10-12 cm; waży 80-100 g – tyle, ile paczka herbatników.
17 tydzień ciąży (15 tydzień od zapłodnienia)
Malec gładzi się po twarzy, łapie za pępowinę, klaszcze - tak rozwija zmysł dotyku. Pępowina jest teraz ulubioną zabawką dziecka, ale nie ma powodów do obaw - nie zrobi sobie nią krzywdy.
Serce płodu przepompowuje 30 litrów krwi dziennie, bije dwukrotnie szybciej niż serce matki. Jego budowa jest już prawie zakończona - składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Między przedsionkami serca jest otwór, który zamknie się po porodzie, wraz z pierwszymi oddechami dziecka. Na razie krew przepływa otworem do drugiego przedsionka, omijając komorę pompującą krew do płuc. Dzięki temu krew omija płuca i od razu po krótkim przejściu przez serce płynie do komórek organizmu. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek.
U dziewczynek tworzą się jajowody, macica, pochwa, wargi sromowe. Jako że płuca wypełnione są wodami płodowymi, tlen dziecko dostaje od mamy, poprzez łożysko i pępowinę.
MAMA
Pewnie ważysz już 3-4 kg więcej i twoje stare ubrania zrobiły się za ciasne. Uważaj, aby się nie przejadać - zgaga będzie wtedy mniej dokuczliwa.
Jeśli twoje dziąsła czasem krwawią, albo zdarzają ci się niewielkie krwawienia z nosa - nie martw się, to krew, której teraz krąży w twoich żyłach więcej, uciska małe naczynia krwionośne.
Brzuszek jest coraz większy i możesz mieć trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu. To najlepszy czas, by zacząć przyzwyczajać się do spania na lewym boku z poduszką włożoną między nogi. Takie ułożenie ciała pozwoli na łatwiejszy przepływ krwi i sprawniejszą pracę nerek, bo nie będziesz uciskać żyły głównej dolnej przebiegającej za macicą po jej prawej stronie.
Jeśli jesteś w drugiej ciąży, już teraz możesz po raz pierwszy odczuć ruchy dziecka.
WAŻNE
Podczas rutynowej wizyty ginekolog będzie od teraz zawsze wysłuchiwał bicia serca dziecka. Wystarczy, że przyłoży do twego brzucha odpowiednie urządzenie.
Płód jest jak pomarańcza - mierzy 11-13 cm i waży 100-120 g.
18 tydzień ciąży (16 tydzień od zapłodnienia)
Trwa dynamiczny rozwój mózgu. Odpowiadają za to geny i hormony, jak również emocje mamy. Tworzą się połączenia nerwowe, jest ich np. 124 mln na kawałeczku tkanki mózgowej wielkości kropki na końcu tego zdania. Pojawił się też układ linii papilarnych na opuszkach palców - jedyny i niepowtarzalny. Małżowiny uszne są prawie na miejscu - znajdują się już na wysokości oczu. Na razie bardzo odstają, ale to nie koniec ich kształtowania. Rośnie tempo wzrostu dziecka - w ciągu ostatnich 7 dni urosło około centymetr.
Podczas najbliższego badania USG być może poznasz płeć swojego dziecka!
MAMA
Prawdopodobnie dokuczają ci bóle pleców spowodowane przeginaniem się kręgosłupa w ten sposób, by zrównoważyć ciężar powiększającego się brzucha. Dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia jogi i pływanie. Sport pomoże ci też przygotować ciało do porodu.
Nie staraj się wciskać w ubrania sprzed ciąży. Pamiętaj, że ucisk źle działa na maleństwo. Powoduje także dyskomfort. Warto kupić spodnie regulowane na brzuchu lub ze specjalną "klapą" na brzuch. Wygodnie będzie ci w bieliźnie ciążowej. Noś też luźne i przewiewne bluzeczki, by całe twoje ciało oddychało.
WAŻNE
Warto umówić się na dobre USG, bo na takim można już zaobserwować ewentualne wady serca. To istotne zwłaszcza dla kobiet, które mają w rodzinie przypadki wad serca, czyli istnieje ryzyko obciążenia genetycznego płodu.
Dziecko ma już 12-14 cm, a kiedy się wyprostuje, to nawet 25 cm; waży ok. 150 g.”