Niemowlę

Niemowlę

„Sposoby na kolkę u niemowlaka – co robić, kiedy niemowlę ma kolkę? 

Kolka u niemowlaka objawia się dokuczliwym skurczowym bólem brzuszka występującym przede wszystkim w godzinach wieczornych. Kiedy dziecko ma kolkę, głośno płaczę, pręży ciało, a jego brzuszek jest twardy i napięty. Istnieje wiele sposobów na kolkę, które pomagają pozbyć się nadmiaru gazów w jelitach i wzdęć, a tym samym złagodzić dolegliwości i uspokoić malucha. Co robić, kiedy niemowlę ma kolkę? Jak mu pomóc?

Kolka u niemowlaka – przyczyny kolkowego bólu brzucha

Przyczyną kolki u niemowlaka jest niedojrzałość układu pokarmowego Ataki kolki, czyli nagłego i bolesnego skurczu jelit, pojawiają się zwykle między 1 a 3. miesiącem życia dziecka. Ataki pojawiają się około trzy razy w tygodniu i trwają co najmniej trzy godziny dziennie. Dziecko zaczyna płakać najczęściej w godzinach wieczornych. W trakcie ataku kolki dziecko pręży się, wierzga nóżkami, zaciska piąstki. Brzuszek niemowlaka jest twardy i napięty. Kolka ustępuje zwykle około 3 miesiąca życia.
Powodem kolki u noworodka oprócz niedojrzałości układu pokarmowego może być również alergia na białko mleka krowiego, które spożywa mama bądź też niedobór enzymu (laktazy), który odpowiada za trawienie laktozy (cukier zawarty w mleku). Czynnikiem predysponującym do pojawienia się kolek niemowlęcych może być też duża ilość połykanego powietrza podczas karmienia piersią lub ssania butelki. Gromadzące się w jelitach powietrze jest przyczyną wzdęć i może powodować bolesne skurcze brzuszka u dziecka.

Jak karmić, żeby dziecko nie łykało powietrza? 

Istnieje kilka sposobów na atak kolki u niemowlaka, które mogą przynieść ulgę dziecku. Pierwszym z nich jest odpowiednie karmienie. Uważa się, że zbyt szybkie i łapczywe jedzenie może być przyczyną kolek u dziecka. Dziecko, które je szybko, połyka duże ilości powietrza, które wywołują wzdęcia i nadmiar gazów. Jak karmić dziecko, by nie miało kolki? W trakcie karmienia piersią należy zwrócić uwagę na to, aby niemowlę obejmowało ustami brodawkę wraz z otoczką. Jeśli maluch je zbyt łapczywie, należy karmić go w pozycji lekko odchylonej do tyłu, dzięki mleko wolniej będzie wpływało do jego ust.
Zaleca się również odciągnięcie niewielkiej partii mleka przed przystawieniem malucha, po to aby piersi nie były zbyt pełne. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolki niemowlęcej, ważne jest także by nie przekarmiać maluszka. Lepiej jest przystawiać dziecko do piersi częściej, ale na krócej.
Jeśli dziecko ma kolkę, a karmione jest mlekiem modyfikowanym, najlepiej zaopatrzyć się w butelkę antykolkową, która ma zapobiegać połykaniu nadmiernej ilości powietrza w trakcie ssania. Bardzo ważne jest, by smoczek w trakcie był całkowicie wypełniony mlekiem. Po każdym karmieniu należy trzymać dziecko w pozycji pionowej nawet do 30 minut, dopóki mu się nie odbije.

Co jeść, żeby dziecko nie miało wzdęć?

Sposobem na kolkę u dziecka jest także prawidłowa dieta podczas karmienia piersią. Należy przede wszystkim obserwować malucha i odnotowywać, którym pokarmom zjedzonym przez matkę towarzyszą wzdęcia i kolkowe bóle brzuszka. Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być zdrowa i zbilansowana, obfita w różnorodne składniki pokarmowe, tj. taka jaka powinna być w okresie ciąży.
Dziecku na pewno nie służą potrawy ciężkostrawne, smażone, doprawione ostrymi przyprawami. Aby pomóc niemowlakowi z kolką, w okresie laktacji dobrze jest ograniczyć spożywanie produktów wzdymających, takich jak kalafior czy też rośliny strączkowe. Wiele kobiet ogranicza również spożycie czekolady w okresie karmienia piersią.

Więcej