Połóg

Połóg

„Połóg po cesarskim cięciu – jak wygląda?

Połóg po cesarskim cięciu może być dla kobiety trudniejszy niż połóg po porodzie naturalnym. Aby móc prawidłowo się do niego przygotować, warto wiedzieć, jak wygląda. Kobiety mają szereg pytań dotyczących tego okresu. Ile trwa połóg po cesarce? Kiedy można współżyć? Jak długo goi się rana? Jak dbać o krocze?

Znieczulenie przy cesarskim cięciu – skutki uboczne

Przede wszystkim należy pamiętać, że cięcie cesarskie to operacja chirurgiczna brzucha. Kobieta po cięciu cesarskim niewątpliwie czuje się gorzej niż kobieta po porodzie naturalnym. Jest ona bardziej osłabiona, potrzebuje więcej pomocy przy codziennych czynnościach. Oprócz typowych objawów występujących w połogu (odchody połogowe, obkurczanie się mięśnia macicy) dochodzą dodatkowe czynniki, z którymi kobieta musi sobie poradzić.
Jeśli podczas operacji zastosowano znieczulenie ogólne, kobieta może zmagać się z takimi objawami jak nudności, wymioty, ból głowy i gardła oraz silne osłabienie. W przypadku kiedy zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, typowymi dolegliwościami są drżenie ciała, uczucie zimna, silny ból głowy czy też uczucie bezwładności w nogach. Po znieczuleniu podpajęczynówkowym zaleca się nie unoszenie głowy przez około cztery godziny po cięciu cesarskim.

Cesarskie cięcie – kiedy można wstać?

Jeśli chodzi o wstawanie z łóżka, po cesarskim cięciu należy to zrobić jak najszybciej jak tylko będzie to możliwe. Próba uruchomienia powinna zostać podjęta w chwili, gdy tylko znieczulenie przestanie działać. Stawianie pierwszych kroków powinno nastąpić już po 6–8 godzinach po operacji.
Zaleca się, aby kobieta próbowała poruszać stopami (kręcić kółeczka) jeszcze w czasie leżenia w łóżku. Spowoduje to przyspieszenie uruchomienia krążenia w kończynach dolnych i pomoże zapobiec zatorom oraz zakrzepicy żył głębokich.
Bardzo ważne jest to aby przy próbach uruchomienia ktoś kobiecie towarzyszył. Najpierw należy usiąść na łóżku, następnie powoli wstać i przespacerować się po sali. Pierwsze kroki mogą sprawiać ból, ale w miarę upływu czasu ból będzie coraz mniejszy.

Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie

Problem z wypróżnianiem po cesarskim cięciu jest dość powszechny. Jeśli w ciągu maksymalnie pięciu dni po operacji kobieta nie wypróżni się, należy zastosować czopek glicerynowy bądź laktulozę. Aby przeciwdziałać zaparciom po cesarce, należy stosować dietę lekkostrawną, pamiętając o spożywaniu produktów bogatych w błonnik pokarmowy.
Do momentu aż jelita nie podejmą czynności, kobieta nie je nic. Następnie dostaje kleik. Zwykle już w trzeciej dobie po operacji można już normalnie jeść, pamiętając o tym aby dieta była lekkostrawna obfita w błonnik. Nieprawidłowa dieta będzie sprzyjała zaparciom, wzdęciom i gazom. Bardzo ważne jest również to, aby pić codziennie około 2,5 litra wody.

Problemem może okazać się także oddawanie moczu. Po cesarce do momentu uruchomienia kobieta ma założony cewnik Foleya, który służy do opróżniania pęcherza moczowego. Kidy tylko kobieta stanie już na nogach, cewnik zostaje usunięty i może udać się do toalety. Pierwsze oddanie moczu po cesarce może być dość trudne, dlatego tez zaleca się odkręcenie wody w kranie. Szum wody może ułatwić oddanie moczu.

Więcej