„Najgorsze produkty w diecie ciężarnej
Kobiety w ciąży powinny jeść dla dwojga – czyli dwa razy lepiej niż dotychczas. W diecie kobiety nie powinno być żywności, która może zagrozić rozwojowi dziecka w życiu płodowym. Jakie są najgorsze produkty w diecie ciężarnej?
Ryby zanieczyszczone rtęcią
Ryby są wartościowym elementem diety, ale w diecie kobiety ciężarnej powinny zleźć się tylko te pochodzące z naturalnych źródeł, najlepiej nie z hodowli. Ponadto kobiety w ciąży nie powinny jadać ryb zanieczyszczonych rtęcią i innymi metalami ciężkimi. Najbardziej zanieczyszczone ryby to: marlin, tuńczyk, rekin, miecznik, panga, tilapia i ryba maślana. Wśród ryb popularnych w Polsce najwięcej rtęci zawierają:
- tuńczyk,
- okoń,
- węgorz,
- płoć.
Wpływają one na upośledzenie rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka w okresie życia płodowego. Ciężarne i karmiące piersią powinny jadać tygodniowo nie więcej niż 150 g tuńczyka oraz poniżej 350 g ryb o niskim poziomie rtęci.
Niepasteryzowane mleko i nabiał
Niepasteryzowane mleko oraz przetwory mleczne mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży ze względu na ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Infekcja bakteryjna nazywana listeriozą jest niebezpieczna dla płodu. Może przebiegać bezobjawowo lub przypominać grypę z wysoką gorączką, wymiotami, biegunką, drgawkami i czasową utratą przytomności.
Listeria przechodzi przez barierę krew-łożysko. Zakażone noworodki mają często zapalenie spojówek, błon śluzowych nosa, a czasem objawy zapalenia płuc. Listerioza może doprowadzić do urodzenia dziecka z ciężką postacią choroby wrodzonej, poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Feta, mozzarella, camembert, brie czy bleu mogą być pasteryzowane lub nie, dlatego należy zawsze sprawdzać informację na opakowaniu.
Żywność i napoje z puszki
Wnętrza puszek wyściełane są bisfenolem A (BPA) – substancją o szerokim toksycznym wpływie na zdrowie, która przenika do żywności i wchłania się z przewodu pokarmowego. BPA budową przypomina żeńskie hormony płciowe estrogeny, dlatego ingeruje w funkcjonowanie układu hormonalnego. Oficjalnie nie zaleca się ograniczania źródeł BPA, jednak niektóre badania sugerują, że związek ten oddziałuje negatywnie na rozwój mózgu, gruczołu krokowego oraz zmiany w zachowaniu u płodów, niemowląt i dzieci.
Ponadto ekspozycja na BPA może:
- wywoływać astmę u niemowląt narażonych na kontakt z BPA w życiu płodowym,
- powodować zaburzenia rozwojowe i prowadzić do uszkodzenia mózgu u dzieci narażonych na kontakt z BPA w okresie ciąży i w pierwszych latach po urodzeniu,
- wywoływać poronienia i przedwczesny poród,
- wpływać na występowanie zespołu policystycznych jajników i endometriozy,
- zaburzać równowagę hormonów płciowych u kobiet i mężczyzn.
Stres w ciąży – jak silne nerwy wpływają na ciążę i dziecko?
Stresu w ciąży trudno uniknąć, zwłaszcza na jej początku, kiedy dowiadujemy się o nadchodzących zmianach. O ile krótkotrwałe napięcie nerwowe nie jest szkodliwe, silne, ciągłe zdenerwowanie może mieć groźne skutki. Złe samopoczucie na tle nerwowym wynika m.in z bólów i zawrotów głowy, nudności czy nadpotliwości, będących typowymi objawami stresu. Jak nerwy wpływają na ciążę i dziecko? Czym grożą? Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem?
Stres w ciąży – jak stres wpływa na ciążę?
Stres jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. W odpowiednich dawkach stanowi bodziec do rozwoju zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jednak przewlekłe, ciągłe zdenerwowanie lub bardzo silne napięcie nerwowe może mieć wiele negatywnych skutków. Kontakt z różnorodnymi czynnikami stresowymi jest jednak bardzo ważny, gdyż pozwala wypracować mechanizmy obronne, pomagające radzić sobie z nerwami. Duże znaczenie ma to także w czasie ciąży.
Dla organizmu kobiety sama ciąża jest czynnikiem stresowym, który prowadzi do wielu pozytywnych zmian w organizmie, dzięki którym możliwe jest odpowiednie wzrastanie i rozwój płodu. Mamy tu do czynienia ze stresem pozytywnym, którego kobieta ciężarna nawet sobie nie uświadamia.
Jednak najczęściej mówiąc o stresie mamy na myśli zdenerwowanie. W tym wypadku możemy zauważyć negatywny wpływ stresu na ciążę. Napięcie nerwowe w czasie ciąży powoduje u kobiety wyrzut tzw. hormonów stresu, które krążą w jej organizmie, pomagając ustrojowi dostosować się do danej sytuacji. Wiąże się to jednak z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości.
Objawy stresu – do czego prowadzą silne nerwy w ciąży?
Złe samopoczucie w ciąży, wywołane silnymi nerwami, wynika z wystąpienia takich objawów, jak:
- szybsze bicie serca,
- szybsze i głębsze oddychanie,
- wzmożona potliwość,
- ból i zawroty głowy,
- nudności i wymioty, biegunka,
- bóle mięśniowe i bóle w klatce piersiowej
Jak zdenerwowanie w ciąży wpływa na dziecko? Hormony stresu uwalniane w organizmie kobiety, podobnie jak wiele innych substancji, przenikają do krążenia rozwijającego się płodu, powodując również u niego pewne adaptacyjne zmiany, w tym szybszą pracę serca. W bardziej zaawansowanej ciąży sama kobieta może zauważyć, że „dziecko się zdenerwowało” razem z nią, ponieważ, przykładowo, odczuwa więcej intensywnych ruchów płodu.
Skutki stresu w ciąży – czym grozi napięcie nerwowe?
W przypadku krótkotrwałego, niewielkiego stresu trudno mówić o długofalowych skutkach dla rozwoju ciąży i dziecka. Najczęściej „stresy dnia codziennego” są na tyle mało intensywne, że nie można zauważyć powyżej wymienionych zmian. Jeśli natomiast mamy do czynienia z przewlekłym, silnym stresem w ciąży, skutki mogą być poważne. Często nie sam stres będzie tutaj czynnikiem szkodzącym, ale na przykład nieodpowiednie sposoby radzenia sobie z nerwami: tzw. zajadanie stresu czy używki w postaci papierosów i alkoholu.
Są to dość powszechnie znane „sposoby na stres”, które mają negatywny wpływ na organizm człowieka, tym bardziej w okresie ciąży, ponieważ mogą powodować:
- wady wrodzone w tym FAS (alkoholowy zespół płodowy),
- poród przedwczesny,
- hipotrofię (niska masa urodzeniowa dziecka)
- obumarcie płodu.
Należy również pamiętać, że silne nerwy w ciąży, szczególnie stres na początku ciąży mogą w prowadzić nawet do samoistnego poronienia. Dlatego należy pamiętać, że kobieta ciężarna powinna być pod szczególną opieką lekarzy oraz rodziny, aby w miarę możliwości udało się unikać silnego stresu lub jak najbardziej ograniczyć jego ewentualne negatywne skutki.
Sposoby na stres w ciąży – jak poradzić sobie ze stresem?
Każdy z nas w trakcie swojego życia wypracowuje sobie metody radzenia sobie ze stresem, jednak nie wszystkie mogą być wykorzystywane w czasie oczekiwania na poród. Napięcie nerwowe w ciąży można zmniejszyć, stosując jedną lub połączenie kilku metod
Na stres pomoże spacer na świeżym powietrzu, słuchanie muzyki czy czytanie książki. Aby zmniejszyć napięcie nerwowe, poleca się także ćwiczenia oddechowe. Silne zdenerwowanie może ukoić również wysiłek fizyczny – odpowiednio dostosowany do zaawansowania ciąży i stanu zdrowia kobiety ciężarnej.
Domowym sposobem na nerwy w ciąży są także niektóre zioła. Na stres pomoże np. napar z melisy. W sklepach dostępne są gotowe herbatki ziołowe, można również zakupić suszone liście i sporządzać je samodzielnie.
Jeśli niefarmakologiczna walka ze stresem w czasie ciąży okaże się nieskuteczna, warto skonsultować się z lekarzem, który może zaproponować krótkotrwałe przyjmowanie leków uspokajających, np. hydroksyzynę.
Depilacja w ciąży – pastą cukrową, woskiem, laserem czy depilatorem?
Depilacja w ciąży stanowi nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim zapewnia wygodę i poczucie komfortu podczas porodu. Warto jednak pamiętać, że kobiety ciężarne nie mogą stosować wszystkich metod usuwania zbędnego owłosienia – należy tu wymienić metodę laserową czy z wykorzystaniem ultradźwięków (ryzyko przedwczesnego porodu czy uszkodzenia płodu). Najlepszym sposobem depilacji przed porodem będzie użycie pasty cukrowej.
Depilacja przed porodem – jakich metod unikać?
Depilacja w ciąży stanowi bardzo duży problemem dla wielu kobiet. Odpowiednio wykonana gwarantuje uczucie gładkiej skóry i poprawia samopoczucie przyszłej mamy.
Ze względu na zwiększoną wrażliwość na ból oraz na możliwość przenikania składników aktywnych w preparatach depilacyjnych, nie wszystkie metody są wskazane dla ciężarnych, należą do nich te opisane poniżej.
- Depilacja kremowa w ciąży – substancje zawarte w kremie rozpuszczają keratynową strukturę włosa. Mimo że działają powierzchniowo, to mogą powodować bardzo silne podrażnienia skóry oraz reakcje alergiczne. W składzie preparatów znajdują się m.in.: oleje mineralne, alkohol stearynowy, palmitynian izopropylu oraz wodorotlenek wapnia lub sodu. Te ostatni składniki powodują wysokie nadają środkom tego typu zasadowe pH preparatu, które niekorzystnie wpływa na skórę.
- Depilacja laserowa w ciąży – stanowi bezwzględne przeciwwskazanie dla ciężarnych i kobiet karmiących piersią. Podczas zabiegu wiązki światła lasera wnikają w głąb włosa, doprowadzając do jego trwałego usunięcia. Należy mieć na uwadze, że światło lasera może powodować zaburzenia w rozwoju płodu, jak również ból i stres towarzyszący depilacji tego typu.
- Depilacja ultradźwiękowa w ciąży – u kobiet ciężarnych nie wolno jej wykonywać. Podczas zabiegu wykonuje się depilację woskiem. Następnie, za pomocą ultradźwięków, wprowadza się do skóry enzymy powodujące uszkodzenie włosków. Oprócz ryzyka trwałego uszkodzenia płodu fale ultradźwiękowe powodują skurcz, czego efektem może być przedwczesny poród lub poronienie.
- Depilacja woskiem oraz depilatorem w ciąży – stanowi względne przeciwwskazanie dla kobiet spodziewających się dziecka. Chociaż metodyka tych zabiegów jest różna, to obie wywołują dość duży ból i podrażnienie skóry. Można je przeprowadzać, gdy ciężarna ma wysoki próg bólu, a skóra jest przyzwyczajona do tej metody depilacji. Kolejną wadą jest możliwość powstawania zjawiska wrastania włosów w skórę, co może wywołać miejscowy stan zapalny.
Jak każdy zabieg depilacja przed porodem ma swoje przeciwwskazania, są to m.in.: świeża opalenizna, rany czy wypryski z miejscu depilowanym, ciąża zagrożona, złe samopoczucie oraz liczne znamiona i brodawki.
Pasta cukrowa – najlepsza metoda depilacji w ciąży?
Najważniejszym aspektem wyboru depilacji w ciąży jest nieinwazyjność i obecność w preparatach składników aktywnych, które są bezpieczne dla rozwoju dziecka. Do takich metod należy depilacja pastą cukrową. Jest to specjalnie przygotowana masa składająca się wyłącznie z naturalnych składników. W jej recepturze można znaleźć m.in.: wodę, cukier i sok z cytryny. Ze względu na brak substancji konserwujących i zapachowych oraz barwników nadaje się do depilacji skóry wrażliwej, alergicznej czy łuszczycowej. Wysokie stężenie cukru uniemożliwia rozwój bakterii, a dodatek soku z cytryny działa antyseptycznie. Ze względu na liczne zalety pasty cukrowej jest ona polecana dla kobiet w ciąży.
Depilacja przed porodem daje poczucie pewności siebie przy częstych badaniach lekarskich, pozwala usunąć włoski bez podrażnień unikając przy tym wrastania włosów. Ponadto depilacja pastą cukrową z racji braku chemicznych składników nie wywołuje uczuleń i stanów zapalnych.
Zaletą pasty cukrowej do depilacji jest to, że nie przykleja się ona do skóry, nie powoduje podrażnień i (co ważne) – jest mniej bolesna.
Depilację pastą cukrową wykonuje się zgodnie z kierunkiem wzrostu owłosienia, dlatego też można ją stosować nawet w przypadku krótszych włosków. Podczas zabiegu pasta przyjmuje temperaturę ciała, dlatego też jej nie parzy. Ze względu na mały ból, jaki wiąże się z tym zabiegiem i naturalne składniki pasty, możliwe staje się wykonanie zabiegu okołoporodowej depilacji okolic intymnych w ciąży.
W przeciwieństwie do metody woskowej, przeciwwskazaniem nie są tu rozszerzone naczynka na twarzy czy wenektazje na nogach.
Depilacja przed porodem – krok po kroku
Wykonanie depilacji przed urodzeniem dziecka powinno wiązać się z przygotowaniem skóry do zabiegu. Ważne, aby kobieta korzystająca z profesjonalnych usług w gabinetach kosmetycznych unikała ryzyka prowadzącego do podrażnień w okolicach zabiegowych.
Skórę przed depilacją w ciąży należy nawilżać, a czasami natłuszczać. Dodatkowo zmniejszy to ryzyko podrażnień w momencie samego zabiegu. Jeżeli odstający brzuch na to pozwoli, to na dzień przed zabiegiem można wykonać delikatny peeling składający się z naturalnych składników (drobnoziarnisty cukier z dodatkiem soku z cytryny i oliwy z oliwek). Usunięcie martwego naskórka pozwoli dokładniej wykonać zabieg oraz zapobiegnie wrastaniu włosów.
Bezpośrednio przed zabiegiem osoba wykonująca depilację odtłuszcza skórę, co pozwala na lepszą przyczepność czynnika depilującego. Zazwyczaj takie preparaty zawierają również składniki o właściwościach dezynfekujących oraz zmniejszających ból, np. lawendę czy trawę cytrynową.
Skóra po depilacji może być lekko czerwona i rozgrzana, co jest naturalnym zjawiskiem. Zastosowanie dodatkowego preparatu na bazie mięty da efekt ukojenia i przyjemnego uczucia chłodu. Na podrażnioną skórę po zabiegu depilacji przed porodem można stosować preparaty na bazie wyciągu z: orzecha laskowego, ruszczyka, aloesu, alantoiny oraz ekstraktu ryżowego. Warto pamiętać również o szukaniu takich kremów po depilacji w ciąży, które mają naturalne właściwości przeciwzapalne (rumianek, nagietek).
Ważne, aby zawsze po depilacji w ciąży stosować krem z wysokim filtrem. Nie uwzględnienie tego produktu po zabiegu może powodować powstawanie posłonecznych przebarwień na skórze.”